Reklam Alanı
Reklam Alanı

Medya45

Reklam Alanı

Karaca “Anadolu Basınını Bitirmek İstiyorlar”

Karaca “Anadolu Basınını Bitirmek İstiyorlar”
07 Ekim 2023 - 11:27
Reklam Alanı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Marmaris Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı Yerel Medya Çalıştayı’nda, “Yerel medya cayır cayır yanıyor, gazete çalışanlarının yüzde 60’ı asgari ücret alamıyor, televizyon ve radyolara destek yok” diye konuştu.
Türkiye’nin dört bir yanından 300’e yakın gazetecinin katıldığı yerel medya çalıştayında konuşan Genel Başkan Yılmaz Karaca, “5 yıl önce meslek örgütleri olarak birleşelim diye çağrıda bulunduk ancak ne yazık ki karşılık bulmadı. 5 yıl önce 2 bin olan resmi ilan alan gazete sayısı bugün 800’e düşmüş durumda. İddia ediyorum, 1 ya da 1,5 yıl içinde 500’e düşer. Peki ne oldu internet yasası? Ne tedbir alındı? Korsanlar devam ediyor.
Anadolu ve Trakya basını cayır cayır yanıyor. Sadece gazeteler değil, televizyon, radyo ve internet siteleri de aynı durumda.
Televizyonlardan 8-10 bin dolar uydu bedeli alınıyor ama destek yok. Basın İlan Kurumu, yerel medyanın yok edilişinin son noktası. Anadolu basınının yok etmek istiyorlar çünkü yaygın basını kontrol edebiliyorlar ama yerel basını kontrol edemiyorlar” dedi.
Anadolu’da gazete çalışanlarının yüzde 60’ının asgari ücret bile alamadığını belirten Genel Başkan Yılmaz Karaca, “Ne yazık ki gazete çalışanlarının banka kartı, gazetenin muhasebecisinin cebinde” dedi.

Esir olmuş, iktidar yanlısı meslek örgütleri

Genel Başkan Yılmaz Karaca konuşmasını şöyle sürdürdü; “Türkiye’de havuz medyası vardı şimdi esir olmuş meslek örgütleri var. İktidar yanlısı medya örgütleri, kendi meslek örgütü ödül törenlerini Külliye’de yapıyorlar sponsorları da bazı devlet bankaları ve 3-5 milyon dolarlık büyük rakamlar var ortada kimse de bunun hesabını sormuyor. Yine aynı şekilde, İletişim Başkanlığı Anadolu çalıştayı düzenliyor, bakıyorum Anadolu’dan kimse yok!”

Kılıçdaroğlu’na teşekkür; mücadelemizi sürdüreceğiz

TGF Genel Başkan Yılmaz Karaca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da teşekkür ederek, “Yerel medyanın sorunları çok. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu noktada, sesimizi mecliste önergelerle dile getirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.
Genel Başkan Yılmaz Karaca, Deprem bölgesine giden tek basın meslek kuruluşu olduklarını da belirterek, “Binası yıkılan, iş göremeyen meslektaşlarımıza 50 bilgisayar dağıttık. Depremin daha ilk gününde bölgeye giderek meslektaşlarımızın ve bölge insanının yanında olduk” dedi.

Kılıçdaroğlu; “Umudumuz medyada”

Çalıştayda bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Medyaya düşmanlık olur mu? Dünyanın her tarafında medya özgürce yayın yapar ve tüm siyasal aktörler onlara saygı duyarlar. Siz ne kadar kapanırsanız baskıcı yönetim o kadar memnun olur çünkü kendisini eleştirecek hiç kimse kalmaz. Şu anda çok ciddi bir çürüme ile karşı karşıyayız. Ama umudumu yasama yürütme yargıda değil; umudumuz medyada. Çürümeye karşı direnecek olan sizsiniz. Burada bir çürüme var diyeceksiniz” diye konuştu.

Çalıştayda ele alınacak konular

Çalıştayın öğlenden sonraki bölümünde çeşitli konu başlıkları altında sunumlar gerçekleştirilecek. Bu sunumlar arasında “Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Denetimi”, “Televizyon Gazeteciliği”, “Avrupa’da Yerel Basın İşleyişi”, “Gazetecilerin Örgütlenmesi”, “Basın Yasası”, “Cumhuriyet’in 100. Yılında Kadın ve Yazarlık”, “İnternet Gazeteciliği”, “Yüksek Trafikli Sitelerin Yönetimi ve Alternatif Gelir Kaynakları”, ve “Fotoğraf ve Videolarda Manipülasyonun Seçim Dönemini Nasıl Etkilediği” gibi konular ele alınacak.

Reklam Alanı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.