Reklam Alanı
Reklam Alanı

Medya45

Reklam Alanı

22 Şubat 2024 - 12:50
Reklam Alanı

Emir Kaplıcaları Bölgesi’nde Saniyede 95 Litrelik 65 Derece Suya Ulaşıldı

Kula’nın Emir Kaplıcaları Bölgesi’nde devam eden jeotermal sondaj çalışmalarında 65 derecelik yeni sıcak su kaynağına ulaşıldı.
Kula ilçesinde jeotermal kaynaklı seracılık ve termal turizm ile ilgili Emir Kaplıcaları bölgesinde potansiyel olan termal su kaynaklarının etkin kullanabilmesi için sürdürülen sondaj çalışmaları sonuç verdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinasyonunda Zafer Kalkınma Ajansı desteği ve Kula Belediyesi tarafından yürütülen proje kapsamında yürütülen jeotermal kuyu çalışmasında 390 metre derinlikte saniyede 95 litrelik 65 derece sıcak su bulundu.
Müjdeyi Başkan Tosun Verdi
Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, yaptığı yazılı açıklamada “Uzun zamandır yoğun uğraşımız olan yeni jeotermal sondaj çalışmamız sonuç verdi .İnanıyorum ki burada bulduğumuz yeni termal su kaynağı, ilçemizin başta seracılık faaliyetlerinin gelişmesine, termal turizm konusunda da çok ciddi bir destek sağlayacak. İlçemize hayırlı olsun” dedi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Zafer Kalkınma Ajansı işbirliği ile Kula Belediyesi tarafından ilçede tarımsal alanda kullanılmak üzere başlatılan jeotermal kaynak suyu arama ve sondaj çalışmaları devam ediyor. 390 metre derinlikte 65 derecelik sıcak su ile ilgili test işlemleri de devam ediyor. Jeotermal su kaynakları sayesinde ilçede 50 bin metrekarelik seranın yanında seracılık bölgesi kurularak topraksız tarım ve sebze yetiştiriciliği yapılması amaçlanıyor.

Reklam Alanı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.