Reklam Alanı
Reklam Alanı

Medya45

Reklam Alanı

29 Eylül Dünya Kalp Günü

29 Eylül Dünya Kalp Günü
29 Eylül 2022 - 8:12
Reklam Alanı

Ölüm nedenleri arasında ilk sırada gelen kalp damar hastalıklarının günlük yaşamda alışkanlık edilebilecek bazı davranışlarla korunabiliriz.

HAREKET EDİN
Hareketsizlik birçok ciddi hastalığın temelini oluşturan sağlık sorunlarına neden olur. Çocukluk çağında karşılaşılan Obezite, Diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği erişkinlikte kalp hastalığı oluşma riskini büyük oranda artırmaktadır. Fiziksel aktivite mutlaka egzersiz yapmayı gerektirmez. Haftada 5 kez 30 dakika süreyle yürüyüş başta olmak üzere orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır.
KALP SAĞLIĞINA İYİ GELEN BESİNLERİ TÜKETİN
İşlenmiş gıdalar kalbin en büyük düşmanıdır. En yaygın 10 ölüm nedeninin 4’ü sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla doğrudan bağlantılıdır. Şeker, tuz, doymuş yağ ya da trans yağ içeren besinler yerine meyve-sebze açısından zengin kalp dostu bir beslenme şekli tercih edilmelidir.
TÜTÜNE HAYIR !
Tütün kullanan her iki kişiden biri tütünle ilişkili hastalıklar sebebiyle ölmektedir. Sigarayı bırakmak ve pasif içicilikten kurtulmak kalp hastalığı ve inme riskini azaltır.
KAN DEĞERLERİNİZİ VE KİLONUZU KONTROL EDİN!
Bir hekime başvurarak kan basıncı kolestrol, glukoz düzeyi ölçümleri, kilo kontrolü, vücut kitle indeksi ölçümü mutlaka yapılmalıdır. Çıkacak sonuca göre doktor değerlendirmesi ardından yatkınlığınız hakkında bilgi edinip yine hekiminizin belirlemiş olduğu davranış- beslenme rejimine uygun davranmak kalp sağlığınızı korumakla birlikte yaşam kalitenizi artırır. Sağlığı korumak yitirilen sağlığı kazanmaktan çok daha kolay, ucuz ve keyif vericidir.

 

Dr.Aybüke Aslı AYYILDIZ

Kula İlçe Sağlık Müdürü

Reklam Alanı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.