Reklam Alanı
Reklam Alanı

Medya45

Reklam Alanı

AZERBAYCAN’DAN GAZETEMİZ KÖŞE YAZARI’NA DEVLET NİŞANI

AZERBAYCAN’DAN GAZETEMİZ KÖŞE YAZARI’NA DEVLET NİŞANI
25 Eylül 2023 - 6:04
Reklam Alanı

 

“AZERBAYCAN KÜLTÜR EVİ” BASIN AÇIKLAMASI;  Yönetim Kurulu adına Teşkilat Başkanı  Yalçın TAŞDEMİR tarafından yaparak,

“AZERBAYCAN KÜLTÜR EVİ DERNEĞİ” olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip ERDOĞAN ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham ALİYEV’in Kardeşlik duyguları ve “BİR MİLLET, İKİ DEVLET” ŞİARI ile Azerbaycan’ın İnkişafının Kurucusu Rahmetli Haydar ALİYEV’in 100’cü Yıl Doğum Günü münasebeti ile Azerbaycan’ın işgalden kurtarılmış Topraklarını ziyaret etme Basın ve STK’larla Azerbaycan Ulu Önderi Haydar ALİYEV’in kabrıni ziyaret ederek Çelenk koyarak, Azerbaycan ve Türkiye Şehitliklerini ziyaret ederek, Azerbaycan’ın haklı davasının Türkiye ve Dünya Medya, Basını iletişiminin gerçekleştirilmesi hedeflenerek, TÜRKİYE AZERBAYCAN DOSTLUK DERNEKLERİ FEDERASYONU VE MANİSA AZERBAYCAN KÜLTÜR EVİ, TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU, MANİSA GAZETECİLER VE YAYINCILAR DERNEĞİ, iş birliği Programı kapsamında, Azerbaycan’dan “Medya Araştırma Merkezi başkanı Zaur Gariboğlu ve Muharebe Vateran Savaşan Gazi Kadınlar İştimai Birliği Başkanı Rada ABBAS’ın organizasyonu müşterekliğinde, Gazeteciler birliği ile ortak faaliyetler yürütme, Azerbaycan’daki Şehit ve Gaziler İştimai Birliklerinin katılımı ile Konferans ve Basın iletişim toplantılarını gerçekleştirerek, Azerbaycan Diaspora Teşkilatı olarak, Türkiye Gazeteciler Federasyonuna bağlı Yönetim Kurul Üyeleri ve Türkiye’nin değişik Şehirlerinin Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarının katılımıyla, “AZERBAYCAN HARİÇTE YAŞAYANLAR DEVLET KOMİTESİ” Sedri (Bakanı) Sayın Fuat MURADOV ve 1. Yardımcısı Sayın Valeh HACİYEV’in ev sahipliği programı kapsamında 11 – 16 EYLÜL 2023 Tarihleri arasında Azerbaycan’da Bakü’de;

Uluslar arası boyutta Azerbaycan ve Türkiye’nin Ulu Önder ATATÜRKÜN söylediği “Azerbaycan’ın Kederi, Kederimiz, sevinci Sevincimiz“ Şiarıyla gerçekleştirilen Kardeş iş birliğini, daha da güçlendirmek ve “KARDEŞ EMEKTAŞLIĞI”  oluşumundan Kardeş Azerbaycan’ın Toprak bütünlüğüne katkı ve katılımlarımızı amaçlayarak, Emeni Lobisinin ve Diaspora teşkilatlarının yalanlarını çürütmek dünya ve Azerbaycan Türkiye halkına gerçekleri çattırarak mevcut yalan saldırılarını bertaraf etmek amacıyla, gerçek Gazetecilik ve haber anlayışı ile, yayınlanacak deklarasyon ortak bildirisini imzalayarak yayınlamak üzere ve ilgili Devlet makamlarını ziyaret amaçlı Azerbaycan Bakü toplantısını gerçekleştirdik.

Bu kapsamda;   “BİR MİLLET, İKİ DEVLET” ŞİARI ile Azerbaycan’ın İnkişafının Kurucusu Rahmetli  Haydar ALİYEV’in 100’cü Yıl Doğum  Günü münasebeti ve Bakü’nün Kafkas İslam Ordusu Tarafından Kurtarılışının 105. Yılı kutlama törenlerine iştirak etmek, Azerbaycan’ın 30 Yıl işgal altına kaldıktan sonra Türkiye Azerbaycan emektaşlığı kapsamında işgalden kurtarılarak  kazanılan zafer sonrası; Türkiye Azerbaycan Devleti tarafından  karşılıklı iş birliği ve kardeşlik duygularının geliştirilmesinin hayata geçirilmesi amacıyla ortak projeyi hayata geçirdik.

Azerbaycan’ın İnkişafının Mimarı Haydar ALİYEV’in Kabrini ziyaret ederek, Sayın Prezent İlham Aliyevin  Çelenginin  önüne katılımcılar tarafından karanfiller bırakıldı ve  Şehitler Xıyabanlığına (Şehitlik Kabristanına) gidilerek karanfiller katılımcılar tarafından Azerbaycan’ın SSCB dağılması ile, Azerbaycan’ın Azatlığı esnasında Şehit olanların kabirlerine Karanfiller konuldu. Ayrıca, Türk Şehitliği olan 1918 Yılında Bakü’nün Ermenilerden kurtarılması esnasında, Nuri Paşa Komutasında savaşırken Şehit Düşen “Kafkas İslam Ordusu” şehitlerinin anıtı ve şehit Askerler için yapılan anıt önüne karanfilleri koyarak saygı duruşu yapıldı.

12 Eylül  2023 tariinde, Toplu halde  Azerbaycan HariçteYaşayanlar Devlet Komitesi Bakanı  Sayın Fuad MURADOV, TC Büyük Elçisi Sayın Doç.Dr Cahit BAĞCI’nın katılımıyla tüm katılımcıları kabul ederek  takdire şayan ağırlama yaptı. Ziyaret Projesi Kapsamında, Sayın Fuat Muradov’a , T.C. Büyük elçisi Doç.Dr.Cahit Bağcı ve  Valeh Haciyev’e TGF, TADDEF, Manisa Azerbaycan Evi ve Manisa Gazeteciler Yayıncılar Derneği katılımcılarının ortak Komisyon Kararı ile Şükran Ödül Plaketleri sunuldu. Sayın Bakan ve Sayın Büyük Elçi katılımcılara ayrı ayrı Konuşmalarıyla hitap ettiler. TGF Başkanının konuşmasından sonra, TADDEF Kurucu Genel Başkanı ve MANİSA AZERBAYCAN KÜLTÜR EVİ Başkanımız Sayın, Seyfettin AYAKY konuşma yaptı.

Sayın Bakan, Fuat Muradov  Azerbaycan Preznti İlham ALİYEV’in Serencamı dahilin de Azerbaycan Devlet üstün hizmet Madalyası ile Başkanımız Seyfettin AYAKYAY’ı ödüllendirildiğini açıkladı. Madalya taltifi, Sayın Bakan Fuat Muradov. TC Büyük Elçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı ve Komite Bakan Yardımcısı Sayın Valeh Haçiyev Tarafından yapıldı.

13 Eylül 2023 tarihinde katılımcılar TC.Büyük Elçisi Doç.Dr. Cahit Bağcıyı Makamında ziyaret etti.  Matbuat Şurası Başkanlığı, Halk Gazetesi Başkanı Anar Maşov ziyareti ve Gençliğe Yardım Fondu Başkanı Sayın Ahmet ECİM’in katılımı ile toplantılar gerçekleştirildi. Ziyaretimizin devamında, Azerbaycan’da Türk İş Adamları ve  OKUKLU HOLDİNG Başkanı Sayın Yılmaz OKUKLU, “Azerbaycanda Türk İş adamlarının konumunu anlattı, Güzel bir ev sahipliği ile karşıladı.

Daha sonra Azerbaycan Milli Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı Sayın Ganire PAŞYEVA ziaret Kabulünü tüm katılımcıların iştiraki ile Tarihi bir Restoranda ağırladı. Katılımcılara çeşitli Azerbaycana özgü Saat ve Kelağa (Başörtü) ve Harı Bülbül Rozetleri hediye etti. Ganire Paşayeva’ya  ortak Kmisyon’un Şükran ödü plaketi sunuldu.

Bu açıklama hazırlandığında Sayın Ganire Paşayeva’nın ağır bir ani rahatsızlığı nedeniyle Bakü’de Hastane de yoğun bakıma tedavi için kaldırıldığını üzüntüyle öğrenmiş bulunduk. Sayın Ganire Paşayeva Türk Dünyası ve Bizler için Kafkasya’nın Beyaz Kartalıdır. Dualarımız onunla olsun, Kendisine acil Şifalar diliyoruz.

TC Azerbaycan Büyük Elçisi, Doç.Dr.Cahit Bağcı ve Diaspora Bakanı Fuat Muradov Seyfettin Ayakyay’a Madalya takarken

Türk Şehitliği Kafkas İslam Ordusunun Baküyü kurtarmasının 105 .ci yıl kutlama töreni

Reklam Alanı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.