Reklam Alanı
Reklam Alanı

Medya45

Reklam Alanı

BATTI (BATI) ŞERİA

BATTI (BATI) ŞERİA
Seyfettin AYAKYAY( seyfettin@art48.com.tr )
20 Aralık 2023 - 10:49
Reklam Alanı

Sevgili okurlar;

İsrail’in, Amerika üzerinden yaptığı son açıklamaya bakıldığında, savaşın “Bir aydan fazla” sürebileceğini belirtiliyor. Neden ABD derseniz, Dünyada tek destekçisi kaldı İsrail’in oda Amerika.  Her ne kadar tek destekçisi ABD dersek diyelim,  Avrupa Birliği (AB) ve diğer Batılı ülkeler Hamas’ı terör örgütü olarak kabul ediyorlar ve sözleriyle eylemleri örtüşmüyor.

Geçmişe bir göz attığımız zaman ,  Filistin’de 2006 parlamento seçimlerini kazanan Hamas, 2007’de Gazze Şeridi’nin kontrolünü ele geçirmişti. Filistin Yönetiminde söz sahibi olan  “El Fetih”  hareketi ise, İsrail işgali altında olan Batı Şeria bölgesi üzerinde etkin yapıya sahipti.

İsrail, Hamas’ın yönetimi ele geçirmesine müteakip,  Gazze’ye abluka uygulayarak,  Hamas’ın silah tedarik etmesini engellemek için bölgeye insan ve mal giriş çıkışını kısıtlayarak kontrol altında tutmaya çalışıtı. Bu abluka, Gazze ekonomisini harap ederken, Filistinliler İsrail’i kendilerini toplu cezalandırma yapmakla suçluyorlardı.

Yıllar boyunca Katar başta olmak üzere Arap ülkelerinden destek alan Hamas, son zamanlarda ise İrana yaklaşarak destek arayışına girerek, Rusya ve müttefiklerine yakınlaştı. Bu arada Hamas Destekçilerinden Kuveyt’in lideri Şeyh Nevaf el Ahmed el Cabir el Sabah’ın 86 yaşında hayatını kaybettiğinin duyurusu 17 Aralık Pazar günü alındı. .

7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e düzenlediği ve 1.200 kişinin ölümüne ve 240’a yakın kişinin rehin alındığı saldırının ardından ABD ve İngiltere, yaptırımlarını artırmaya başladı. İsrail, Gazze’deki Hamas yönetimini sona erdirmeye çalışan misilleme saldırısında Filistin’de dar bir alanda 20 binden fazla insanı, kadın ve çocuğu öldürmesine rağmen savaşın bir aydan fazla daha devam edeceği açıklamalarını yapıyor.  İsrail Askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, Cuma günü İsrail askerlerinin rehineleri bir tehdit olarak algıladıklarını ve binadan çıktıklarında onlara ateş açtıklarını ve bir tehdit olmadıklarını göstermek için beyaz bayrak taşımaları gerektiğini söylüyor.  İsrail ordusu, Yahudi asıllı 3 Rehinenin öldürülme olayı için üzüntü duydukları açıklamaları ile geçiştirmeye çalışıyorlar. Kaçarken öldürülen rehinelerden bir tanesinin vurulduğu ve binanın arkasına geçerken “İbranice” yardım istediği yine İsrail ordu yetkilileri tarafından açıklanıyor. Bakıyoruz, Tuğamiral Daniel Hagari yine açıklamasında,  “İsrail askerlerinin rehineleri bir tehdit olarak algıladıklarını ve binadan çıktıklarında onlara ateş açtıklarını ve bir tehdit olmadıklarını göstermek için beyaz bayrak taşımaları gerektiğini” söylüyor. Bu sözlere baktığımızda, canını zorluklarla kurtarmaya çalışandan Beyaz Bayrak isteniyor olması, bütün bu acılar içerisinde insanın gülesi geliyor. Savaşın kirli yüzü bu olmalı galiba.

 

HAMAS’TAN NEDEN SALDIRDIKLARI AÇIKLAMASI ;

Hamas liderleri, “İsrail’in Batı Şeria’da Hamas bahanesi ile baskısının masum halka yönelik yaptığını, uluslararası toplumun yasadışı kabul ettiği yerleşim inşaatlarının devam ettirmesi, İsrail hapishanelerindeki binlerce masum halktan insanlarında bulunduğu tutukluların durumları ve baskılarının devam ettirmesi, yapılan ablukanın kendilerini  son saldırıya ittiğini söylüyorlar.”

17 Aralık,Pazar Günü Hamas yetkililerince yapılan açıklamaya baktığımızda “ İsrail’e karşı Kırmızı çizgi çizdiklerini artık “Rehine değişimini İsrail saldırılarını durduruncaya kadar yapmayacaklarını” açıklıyorlar.

Hamas liderleri 40 bin savaşçılarından yanlızca yüzlercesinin saldırıya katıldığını açıklıyor. İsrailin açıklamasına bakıldığında ise, Hamas örgütün yaklaşık 30 bin savaşçısı ve 250 kilometre menzile sahip roketlerden ve insansız hava araçlarından oluşan bir saldırı mühimmatlarına sahip olduğunu belirtiyorlar.

İngiliz siyaset bilimcisi Ian Brammer, CNN International televizyonunda yaptığı değerlendirmede, Hamas saldırısı sonrası Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki ‘normalleşme görüşmelerinin’ bittiği yorumunda bulunuyor.

ABD ve İngiltere, Gazze’nin kontrolü için İsrail güçleriyle savaşan Hamas militanlarına mali desteği hedef alan  yaptırımları  geçtiğimiz 13 Aralık Çarşamba günü uygulamaya koydu.

ABD Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada, yeni yaptırımların yurtdışında Hamas’ın çıkarlarını temsil eden ve finansmanını yöneten kişileri hedef aldığını belirtirken, yaptırımlarla, Hamas finansörlerinin ABD’de sahip olabileceği her türlü varlığı dondurmayı ve gelecekte Amerikan ve İngiliz firmaları ile iş yapmalarının engelleneceğini açıklıyor.

ABD’li yetkilileri son bir hafta içinde İsrail’e  yaptıkları ziyarette “ İsrail’i Gazze’de geniş çaplı bombalama ve kara operasyonları yerine daha spesifik olarak Hamas liderlerini hedef almaya” çağırıyorlar. İsrail güçleri ile Hamas arasındaki şiddetli çatışmalar Cumartesi ve Pazar günüde Gazze’de devam ettiği izlenmektedir.

İşin başında, ABD ve İngiltere, Hamas’ı terör örgütü olarak tanıdıkları bilinmektedir.  Danimarka Filistinli iki kişiyi gözaltında tuttuğu ve diğer dört kişinin de Hamas üyesi olduğu iddiası gerekçesiyle saklanıldığı, Hollanda’da bir Filistinlinin tutuklandığı, Danimarka, Hamas’la bir bağlantısı olduğunu söylemese de Alman yetkililer, Danimarka’da tutuklanan üç kişinin Avrupa’daki Yahudi kurumlarına saldırı hazırlığında olduğundan şüphelenildiğini açıklıyor. Danimarka’da Mahkeme, tutuklu bulunan iki şüphelinin 9 Ocak’a kadar gözaltı merkezinde tutulmasına karar verildiğini açıklıyor.

Alman savcılar geçtiğimiz Perşembe günü, Almanya’da gözaltına alınan üç kişinin Hamas’ın daha önce Avrupa’ya yerleştirdiği bir silah deposunda görevlendirildiğini iddia ederek, “Silahların Berlin’e götürülmesi ve Avrupa’daki Yahudi kurumlarına yönelik olası terör saldırılarına karşı hazır tutulması amaçlandığını” belirtiyorlar.

Merak ediyorum  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Nerelerde? Neden cılız sesi çıkıyor, yalnızca arka planda açıklamalar yapıyor. Merakım benimle inatlaşmaya devam ederse yazmaya  devam ederim.

Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

 

Reklam Alanı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.