Reklam Alanı
Reklam Alanı

Medya45

Reklam Alanı

CHP’li Belediyeler Baskı Altında

CHP’li Belediyeler Baskı Altında
17 Ekim 2023 - 11:24
Reklam Alanı

Sayıştay’ın CHP’li belediyeleri her yıl düzenli olarak denetlerken, AKP’li ve kayyum belediyelerine uğramadığını belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu bazı belediyelerin denetimden kaçırıldığını söyledi.

Sayıştay TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderdiği bilgilendirme notunda 2023 yılı denetim programı kapsamında hangi kurumları denetlediği bilgisini paylaştı.

Listede çok sayıda CHP’li belediye ve belediye şirketi bulunurken, iktidarın halk iradesini yok sayarak başkan ve meclis üyelerini görevden aldığı ve yerlerine kayyum atadığı belediyelerin hiç denetlenmediği görülüyor.  

Bu yıl bir istisna olmuş, yaşadığımız büyük deprem felaketin nedeniyle deprem bölgesindeki büyükşehir belediyeleri denetlenmemiş.

Sayıştay; kamu idarelerinin mali faaliyet, karar ve işlemlerini hesap verme sorumluluğu çerçevesinde denetler ve sonuçları hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisine doğru, yeterli, zamanlı bilgi ve raporlar sunmakla görevlidir.

2022 yılı denetim Programı kapsamında denetlenen belediyeler ve iştiraklerine baktığımızda CHP’li belediyelerin fazlalığı açıkça görülmektedir diyen CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada,

İl belediyelerine baktığımızda; 2023 yılında Sayıştay tarafından büyükşehir olmayan 22 il belediyesi denetlenmiş.

CHP olarak kazandığımız 11 il belediyesinin 10’u denetlenmiş.

Ayrıca, 1 TKP’li, 4 MHP’li belediye il belediyesi denetlenmiş.

AKP’li 24 il belediyesinden ise sadece 7’si denetlenmiş.

Çanakkale, Kırklareli, Bolu belediyelerimiz her yıl düzenli olarak denetlenirken, diğer belediyelerimiz 4 yılda 3 defa denetlenmiş.

AKP’li ve kayyumla yönetilen belediyeler ise ya hiç denetlenmemiş, ya da üç beş yılda bir denetlenmiş.

Türkiye’de 922 ilçe belediyesi var. 2023 yılında 116 İlçe Belediyesi denetlenmiş, bunların 52’si CHP’li belediye.

Denetlenen belediyelerin neredeyse yarısı CHP’li belediye

Bilgilendirme notundan da anlaşılacağı üzere AKP’li belediyelerden çok CHP’li belediyeler denetlenmiş ifadelerine yer verdi.

Kayyum Atanan Belediyeler Neden Denetlenmiyor?

CHP’li belediyelerden çıkmayan Sayıştay’ın,  kayyumla yönetilen il ve ilçe belediyelerine hiç uğradığına dikkat çeken Bakırlıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü.

Halen 3 büyükşehir, 5 il, 34 ilçe belediyesi atanan kayyum belediye başkanlarınca yönetiliyor ve büyükşehir belediyeleri her yıl Sayıştay tarafından denetlenmek zorunda.

Kayyumla yönetilen 28 belediye 2019 seçimlerinden sonra tamamen Sayıştay denetimi dışında bırakılmış.

Örneğin Hakkari Belediyesi kayyumun atandığı 2019 yılından sonra hiç denetlenmemiş.  

Kars, Iğdır ve Siirt belediyeleri kayyum atandıktan sonra sadece bir defa denetlenmiş.

Daha da önemlisi; 2023 yılı denetim programı kapsamında denetlenen belediye iştiraki ve şirketleri arasında kayyumla yönetilen belediyelere ait hiç şirket yok.

Kayyum atanan 34 ilçe belediyesinden sadece 6’sı kayyum atandıktan sonra denetlenmiş, onlarda İzmir, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyeleri sınırları içerisindeki ilçeler, yani zorunlu denetim kapsamındalar.

Zaman zaman yolsuzluk, kadrolaşma ile gündeme gelen kayyum belediyelerinin Sayıştay tarafından denetlenmemesi, halkın iradesine zorla el koyan iktidarın bu belediyeleri hizmet için değil yolsuzluk ve kadrolaşma amacı ile kullandığını gösteriyor.

Kayyum belediyelerinin denetimden adeta kaçırılması, yolsuzluk iddiaları ile anılan bu belediyelerin iktidar tarafından kollandığı düşüncesi oluşturuyor.

AKP’li Belediyelerin Şirketleri Denetlenmiyor

Esas dikkat çeken ise mahalli idare şirketleri yani belediye iştirakleri.  

2023 yılında Sayıştay tarafından denetimi yapılan 41 belediye şirketinden 32’si CHP’li Belediyelere ait.

Sadece 8’i AKP’li belediye şirketi.

2023 yılında kayyumla yönetilen belediyelerin şirketlerinden denetlenen yok.

Her Belediye Denetlenmeli

CHP olarak, kamu kurumlarının, belediyelerin, kamu şirketlerinin Sayıştay tarafından denetlenmesine karşı olmadıklarını ifade eden CHP manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu denetim mekanizmasının güçlendirilmesi gerektiğini, Sayıştay CHP’li belediyeleri düzenli olarak denetlerken, kayyum belediyelerine ve AKP’li belediyelere hiç uğramaması da kabul edilebilir bir durum olmadığını sözlerine ekledi. 

 

 

 

 

Reklam Alanı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.