Reklam Alanı
Reklam Alanı

Medya45

Reklam Alanı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali Ünlü Başkanlığında Toplandı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Vali Ünlü Başkanlığında Toplandı
26 Ekim 2023 - 6:20
Reklam Alanı

 

Manisa İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun 2023 yılı 4. Olağan Toplantısı Vali Enver Ünlü başkanlığında gerçekleştirildi.

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Binası Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali Enver Ünlü’nün yanı sıra Vali Yardımcısı Erhan Günay, Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür V. Eşref Aslan, kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Enver Ünlü, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladı.

Vali Ünlü, Manisa’nın sanayi şehri olmasıyla ön plana çıktığını, bununla birlikte istihdam sağlayan bir şehir olduğunu ifade etti. İlimizde mesleki eğitime önem verilmesi gerektiğini belirten Vali Ünlü, bu konuda güzel çalışmaların yer aldığını söyledi.

Vali Ünlü, toplantının amacını il düzeyinde istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmaları kapsadığını belirtti.

Daha sonra Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür V. Eşref Aslan, kurumun 2023 yılı Ocak-Eylül dönemi faaliyetleri hakkında kurul üyelerine sunum eşliğinde bilgi verdi.

İl Müdür V. Aslan, en son açıklanan TÜİK Türkiye geneli iş gücü piyasası verilerine göre 2023 yılı Ağustos dönemi işsizlik oranının %9,2 istihdam oranının %48,4 işgücüne katılım oranının da %53,3 olarak gerçekleştiğini söyledi.

İl bazında açıklanan son TÜİK verileri olan 2013 yılı itibariyle ilimiz işsizlik oranının %5,1 işgücüne katılım oranının %55,5 istihdam oranının ise %52,7 olarak gerçekleştiğini belirtildi. İlimizin içinde bulunduğu TR33 Kalkınma bölgesi (Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak) güncel istihdam rakamlarına göre bölgenin 2019 yılı işsizlik oranı %9,8, 2020 yılı işsizlik oranı %8,3, 2021 yılı işsizlik oranı %6,9 ve 2022 yılı işsizlik oranı %7,1 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

2023 yılı Ocak-Eylül dönemi itibariyle Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri kapsamında 54.555 kişiye bireysel danışmanlık hizmeti verildiği, 7.837 işyeri ziyareti gerçekleştirildiği, kamu ve özel sektörde toplam 14.924 kişinin işe yerleştirilmesi hususunda aracılık faaliyetinin yerine getirildiği ifade edildi.

İş kulübü iş ve meslek danışmanları tarafından 29 grupta 310 kişiye özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri, iş arama kanalları hakkında eğitimler düzenlendiğini, meslek danışmanlığı faaliyetleri kapsamında 72 Eğitim Kurumunun ziyaret edildiğini, 7368 kişiye eğitim verildiği aktarıldı.

İlimizde İşsizlik Ödeneğinden 8560 Kişi Yararlandı

Aktif ve pasif iş gücü hizmetleri kapsamında yer alan İşbaşı Eğitim Programlarında 129 programın açıldığı, 340 kişinin söz konusu programlar kapsamında işbaşında yetişmesi ve meslek edinmesinin sağlandığı, katılımcı zaruri gider ödemesi ve genel sağlık sigorta primlerinin karşılanması kapsamında 13.170.289,02 TL destek sağlandığı bilgisi verildi.

Ayrıca Toplum Yararına Programlar kapsamında açılan 20 programa 967 kişinin katılmış olduğu katılımcı ücreti ve genel sağlık sigortası kapsamında 66.131.103,02 TL ödeme yapıldığı belirtildi.

İlimizde işsizlik ödeneğinden 8560 kişinin yararlandığı kaydedildi.

Ayrıca engellilerin istihdamı kapsamında engelli iş koçları aracılığıyla engelli danışanlara yönelik olarak aktif işgücü programları ve açık işlere yönlendirme yoluyla kamu veya özel sektörde işe yerleştirme hizmetleri sunulduğu, korumalı işyeri statüsü alan işyerlerine ve kendi işini kuran engellilere hibe destekleri sağlandığı belirtildi.

Toplantıda İl Mesleki Eğitim Politikaları gündemi kapsamında Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Uğurelli, çeşitli eğitim kurumlarına ve eğitim programlarına dönük süreçler, yapılan iş ve işlemler, eğitim ve istihdam ilişkisi bağlamında mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin daha nitelikli yetiştirilmesi ve mezuniyet sonrası kendi alanlarında istihdama katılmaları ile ilgili hususlarda yapılan çalışmalara ilişkin katılımcılara bilgi verdi.

İl Tarım Orman Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Ali Gök tarafından yapılan sunumda ise 2023 yılı faaliyetleri ile birlikte tarımda istihdam olanakları ile ilgili hususlarda bilgi paylaşımında bulunuldu.

Toplantı ilgili kurumların yapmış olduğu çalışmaların değerlendirilmesi, dilek ve temennilerle sona erdi.

Reklam Alanı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.