Reklam Alanı
Reklam Alanı

Medya45

Reklam Alanı

Kula’da da Üreticilere Toplamda 41 Ton Gübre Dağıtıldı

Kula’da da Üreticilere Toplamda 41 Ton Gübre Dağıtıldı
11 Nisan 2022 - 10:53
Reklam Alanı

Manisa’daki tarımsal üretimin desteklenmesi ve yıllık olarak yetiştirilen ürünlerde verim artışına katkıda bulunmak amacıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Gübre Dağıtım Projesi’ kapsamında Kula’da da üreticilere toplamda 41 ton gübre dağıtıldı.

 

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Manisa’daki tarımsal üretime destek olmak amacıyla açıkladığı 3 milyon 122 bin liralık destek paketi kapsamındaki 291 ton gübre Manisa ilçelerindeki üreticilere dağıtılmaya devam ediyor.

 

Bu kapsamda Kula da düzenlenen törenle Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 75 hibe desteği verdiği gübreler teslim edildi. Yüzde 33 azotlu kimyevi gübrelerin dağıtım törenine Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Ziraat Odası Başkanı Nuri Topal, Kula İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bilgin Sarısu, Ak Parti Kula İlçe Başkanı Ahmet Palabıyık, MHP Kula İlçe Başkanı Nazım Baytok, Kula Muhtarlık İşleri Şube Müdürü Aydın Topdemir ve çiftçiler katıldı.

 

“Aslan Payını Kula Aldı”

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu yaptığı açıklamada “Tarım ve çiftçinin ne kadar önemli olduğunu virüs ve savaş ortamı bir kez daha gösterdi. Paranız olsa bile üretmeden bu işin olmayacağını herkes gördü. Türkiye ithal ettiği buğdayın yüzde 60’ını Rusya ve Ukrayna’dan alıyor. Aldığı buğdayın bir kısmını da un ve makarna olarak işleyip, yurtdışına ihraç ediyordu. Son birkaç aydır buğday ve diğer emtiaların fiyat artışları görünce biz de hızla reaksiyon gösterip gübre desteğinde bulunalım istedik. Gübre fiyatları da çok yükseldi. Bu projeyi önce buğday üreticileri için düşündük. Çünkü buğday da çok ciddi bir kriz bekliyorduk. Arkasından gelen talepler üzerine arpa, yulaf ve yem bitkisi üretimini de dahil ettik. Manisa Büyükşehir Belediye’miz 3 milyon 122 bin lirayı peşin ödeyerek gübreleri tedarik etti. 30 dönümden az arazisi olan ve temel gıda teminine yönelik ürünler üreten küçük çiftçilerimizin yararlanabildiği projemiz kapsamında gübreleri üreticilerimize dağıtmaya başladık. Zeytin üreticileri ve üzüm üreticilerinin de talebi oldu ama bu dar zamanda 15 günlük sürede tüm taleplere yetişebilecek zaman ve bütçe oluşturmak neredeyse imkansız.  Bizim amacımız bir nebze de olsa ürünlerdeki verim artışına katkıda bulunmak. Tabi tüm ilçelerimizde dağıttığımız gübrelerden aslan payını Kula’ya verdik toplamda 41 ton gübreyi Kulalı çiftçilerimize dağıtıyoruz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün sizlere selamlarını iletiyor, aldığınız gübrelerin tarlanızda verim olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun da açıklamasında “Gerçekten pandemiden sonra üretimin ne kadar öne çıktığı hepimizin malumu hem tarım da hem de sanayide artık üretime büyük önem vermeliyiz. Pandemi döneminde Türkiye kendi kendine yete bilen ülkeler arasına girdi ve çok büyük sıkıntılar da yaşamadan bu dönemi atlattı, tabi ki de bazı gıda fiyatlarında geçici sıkıntılar yaşanıyor bunlar geçecektir inşallah hep beraber sabır edeceğiz ve dikkatli olacağız bizim memleketimiz neler gördü neler geçirdi bunları da atlatacağız bunla beraber Büyükşehir Belediyemizin kırsalla alakalı çeşitli destekleri vardı ama bu son dönemden sonra biraz daha öne çıktı, gübrenin tasarrufu ülkemizin elinde olmadığı için gübre fiyatları akıl almaz noktalara gelebiliyor bu konudaki eksiklik çok iyi tespit edilmiş büyükşehrimiz olduğu sürece Kula’ya da büyük hizmetler geldi gelmeye de devam edecektir, kırsalda altyapısı üst yapısı olmak üzere ciddi hizmetler geldi şehirde be varsa kırsal mahallelerimizde de her şey olur hale geldi ben herkesin huzurunda Büyükşehir Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Reklam Alanı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.