Reklam Alanı
Reklam Alanı

Medya45

Reklam Alanı

Tatvanlı işadamları Salihli’ye hayran kaldı

Tatvanlı işadamları Salihli’ye hayran kaldı
13 Ekim 2023 - 8:56
Reklam Alanı

Salihli TSO’nun 9 yıl önceki Doğu gezisi sırasında sıcak ilişkiler kurduğu Tatvan TSO yönetimi, 9 kişilik bir heyetle Salihli’ye iadeyi ziyarette bulundu. Salihli ve Kula’yı gezen Tatvanlı işadamları ziyaretten duydukları memnuniyeti her fırsatta dile getirdi.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2014 yılında gerçekleştirdiği Doğu gezisi sırasında Tatvan ile başlayan sıcak ilişkiler karşılıklı ziyaretlerle devam ediyor. Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası, 9 yıl önce verdiği iade-i ziyaret sözünü sonunda gerçekleştirdi ve Tatvan TSO ekibi 9 kişilik bir heyetle Salihli’yi tanıma imkanı buldu.

Salihli’nin tarihi mekanı Sardes’i rehber eşliğinde gezerek, değişim aracı olarak madeni paranın dünyada ilk kullanıldığı toprakları yakından tanıma imkanı bulan Tatvan heyeti, Salihli’ye ve barındırdığı medeniyetlere hayran kaldı.

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Adabağ ile Meclis Başkanı Servet Avcı’nın başkanlığındaki heyet daha sonra Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’na gelerek sohbete devam etti. Van Gölü’nün batı kıyısındaki bir liman kenti olan Tatvan heyetinde ayrıca Meclis Başkan Yardımcısı Ecevit Özkan, Meclis üyeleri Nedim Acet, Yunus Başar, Özgür Karatay, Mesut Üstü ve Mücahit Menteş ile Genel Sekreter Mücahit Diksin yer aldı.

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Tatvan ile sıcak ilişkilerinin 9 yıl önceki bir geziye dayandığını belirterek, şu bilgileri verdi:

“2014 yılında Van-Tatvan- Bitlis ve Diyarbakır’ı kapsayan Doğu gezimiz sırasında tanıştığımız Tatvanlı işadamları ile sıcak ilişkiler kurduk. Doğu’nun misafirperverliğinin en güzel örneğini bize yaşattılar. O geziden o kadar güzel hatıralarla ayrıldık ki, Tatvan ile sıcak dostluğumuz uzaktan da olsa bu süre zarfında devam etti. Sonunda iadeyi ziyaret için Salihli’ye gelmelerinden son derece memnun olduk.”

Tatvan TSO heyeti adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Adabağ, iadeyi ziyaret için biraz geç kalmış olmakla birlikte gerçekleştirebilmiş olmaktan ve Doğu ile Batı arasında köprü kurmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Adabağ, “Ulaşım yönünden bir sıkıntı yok. İzmir’e uçakla gelip, Salihli’ye kısa zamanda ulaştık. Arayı biraz uzattığımızın farkındayız ama meclis üyelerimizin farklı iştigal konuları olduğu için, ortak bir tarih saptamak zor oluyor. Bu gezide şunun farkına vardık ki, bizim en büyük eksikliğimiz tanıtım.  Güzelliklerimizi yeterince anlatamıyoruz.” dedi. Bilal Adabağ, Salihli’ye ve tarihi geçmişine hayran kaldıklarını ifade ederek, “Her şeyin ilki burada. Adeta dünyanın merkezindesiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmelerin sonunda iki odanın başkanları hatıra obje değiş tokuşunda bulundu. İbrahim Yüksel, Salihli Kadın Kooperatifi üyeleri tarafından yapılan çini panoyu Tatvan TSO Başkanı’na takdim etti. TSO Başkanı Adabağ da ziyaret anısına Yüksel’e ay yıldız şeklinde işlenmiş besmele ve ayetten oluşan bir tablo hediye etti.

Tatvan TSO heyeti, Salihli TSO Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin eşliğinde daha sonra Salihli Organize Sanayi Bölgesi’ni ve burada bulunan Sardes Gıda fabrikasını ziyaret ederek, yetkililerden üretim ve ihracat hakkında bilgi aldı.

Heyet daha sonra da komşu ilçe Kula’ya gitti. Burada Osmanlı ve Rum mimarisinin güzel örneklerini yansıtan tescilli Kula evleri, Kurşunlu Camii, Çukur Çeşme ve tarihi arastalar gezilerek, ilçenin kültürel değerleri Tatvan heyetine tanıtıldı.


Reklam Alanı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
GÜNLÜK HABER AKIŞI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.